Personal

Skolans ledning

Susanna Viinikka Rektor

susanna.viinikka@sverigefinskaskolan.com

 

Husdahl, Christina Bitr. rektor

christina.husdahl@sverigefinskaskolan.com

 

Mati, Saandra Tf. Förskolechef (föräldraledig)

saandra.yusuf@sverigefinskaskolan.com

 

 


 Skolans personal

Björck, Stellan Idrott, eng, klf åk 8-9

stellan.bjorck@sverigefinskaskolan.com

 

Eriksson, Veera klf åk 4-5

veera.eriksson@sverigefinskaskolan.com

 

Husdahl, Christina svenska

christina.husdahl@sverigefinskaskolan.com

 

Kalland, Anton Textilslöjd, bild, klf åk 8-9

anton.kalland@sverigefinskaskolan.com

 

Pehmüller,Jari träslöjd

jari.pehmuller@botkyrka.se

 

Rådberg, Kati klf åk 4-5 (föräldraledig)

kati.radberg@sverigefinskaskolan.com

 

Sandström, Anna-Sofia Matematik, NO, hemkunskap, klf 6-7

anna-sofia.sandstrom@sverigefinskaskolan.com

 

Sampolahti, Anne-Mari klf åk 1

anne-mari.sampolahti@sverigefinskaskolan.com

 

Sievänen, Katja klf åk 3, finska

katja.sievanen@sverigefinskaskolan.com

 

Sundfeldt, Marjut klf åk 2

marjut.sundfeldt@sverigefinskaskolan.com

 

Sundh, Greta spanska, SO, klf åk 6-7

greta.sundh@sverigefinskaskolan.com

 

Säll, Karolina speciallärare

karolina.säll@sverigefinskaskolan.com

 

Wiklund, Johanna klf F-klass

johanna.wiklund@sverigefinskaskolan.com

 

Wilkus, Maria musik

maria.wilkus@sverigefinskaskolan.com

 


Förskolans personal

Fröjd, Cassandra barnskötare

 

Haapanen, Teresa barnskötare

teresa.haapanen@sverigefinskaskolan.com

 

Kasurinen, Tiia barnskötare

 

Keskinen-Dahlskog, Anniina barnskötare (föräldraledig)

anniina.keskinen@sverigefinskaskolan.com

 

Mati, Saandra Tf. förskolechef (föräldraledig)

saandra.yusuf@sverigefinskaskolan.com

 

Mäkivaara, Henriikka barnskötare

henriikka.makivaara@sverigefinskaskolan.com

 

Noponen, Ida barnskötare

ida.noponen@sverigefinskaskolan.com

 

Ollila, Jenni förskollärare, ped.ansvarig, medlem i skolans ledningsgrupp

jenni.ollila@sverigefinskaskolan.com

 

Palokangas, Raili barnskötare

raili.palokangas@sverigefinskaskolan.com

 

Raitanen, Heidi barnskötare

heidi.raitanen@sverigefinskaskolan.com

 

Raitanen, Sara barnskötare (föräldraledig)

sara.sippola@sverigefinskaskolan.com

 

Suhonen, Marianne barnskötare

marianne.suhonen@sverigefinskaskolan.com

 

”Wallenius, ”barnskötare”

”johanna.raatesalmi@sverigefinskaskolan.com”

 


Fritids personal

 

Juklen, Ermina fritidsledare, medlem i skolans ledningsgrupp

ermina.juklen@sverigefinskaskolan.com

 

Niva, Clarisse elevresurs, fritidspersonal

clarisse.niva@sverigefinskaskolan.com

 

Viita, Salla elevresurs, fritidspersonal

salla.viita@sverigefinskaskolan.com

 


Övrigt personal

 

Haapanen, Tommi lokalvårdare, vaktmästare

tommi.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Pakkala, Arja ekonom

arja@glocalnet.net

Sundqvist, Christina skolsköterska

info@glomstapoolen.com

Tholander, Birgitta kurator

skolkurator@tholander.se

Styrelse

 

Susanna Viinikka

exp@sverigefinskaskolan.com

Christina Husdahl

exp@sverigefinskaskolan.com

Johanna Wiklund

exp@sverigefinskaskolan.com

 

 

© 2015 Sverigefinska skolan i Botkyrka