Personal

Skolans ledning

Susanna Viinikka

Susanna Viinikka Rektor, IT-ansvarig

susanna.viinikka@sverigefinskaskolan.com
Raija Saikkonen

Raija Saikkonen Bitr. rektor, förskolf

exp@sverigefinskaskolan.com

 Skolans personal

nimi:Koulun henkilökunta / Skolans personal_Sverigefinska Skolan i Botkyrka_IMG3503_cpy004_5000_BildkompanietSkolfoto

Skolans personal

Björck, Stellan

Björck, Stellan Idrott, eng, klf åk 7-8

stellan.bjorck@sverigefinskaskolan.com

Davet, Paloma svenska

paloma.davet@sverigefinskaskolan.com
Kalland, Anton

Kalland, Anton Textilslöjd, bild, finska, klf åk 5-6

anton.kalland@sverigefinskaskolan.com

Katainen, Tanita klf F-klass

tanita.katainen@sverigefinskaskolan.com

Katajainen, Johanna klf åk 3-4 (vikarie)

johanna.katajainen@sverigefinskaskolan.com

Kinnunen, Tuula tyska, finska

tuula.kinnunen@sverigefinskaskolan.com

Pehmüller,Jari träslöjd

jari.pehmuller@botkyrka.se
Rådberg, Kati

Rådberg, Kati klf åk 3-4 (föräldraledig)

kati.radberg@sverigefinskaskolan.com
Sandström, Anna-Sofia

Sandström, Anna-Sofia Matematik, NO, hemkunskap (föräldraledig)

anna-sofia.sandstrom@sverigefinskaskolan.com

Sampolahti, Anne-Mari klf åk 2 (vikarie)

anne-mari.sampolahti@sverigefinskaskolan.com

Sievänen, Katja NO, klf åk 5-6 (vikarie)

katja.sievanen@sverigefinskaskolan.com

Sundfeldt, Marjut klf åk 1, spanska

marjut.sundfeldt@sverigefinskaskolan.com

Sundh, Greta spanska, svenska, SO, klf åk 9

greta.sundh@sverigefinskaskolan.com
Wiklund, Johanna

Wiklund, Johanna klf åk 2 (föräldraledig)

johanna.wiklund@sverigefinskaskolan.com

Förskolans personal

nimi:Esikoulun henkilökunta / Förskolans personal_Sverigefinska Skolan i Botkyrka_IMG3427_cpy004_5000_BildkompanietSkolfoto

Förskolans personal

Haapanen, Teresa

Haapanen, Teresa barnskötare

teresa.haapanen@sverigefinskaskolan.com
Keskinen-Dahlskog, Anniina

Keskinen-Dahlskog, Anniina barnskötare

anniina.keskinen@sverigefinskaskolan.com
Mati, Saandra

Mati, Saandra förskollärare, ped. ansvarig, medlem i skolans ledningsgrupp

saandra.yusuf@sverigefinskaskolan.com

Mäkivaara, Henriikka barnskötare

henriikka.makivaara@sverigefinskaskolan.com

Ollila, Jenni förskollärare, ped.ansvarig, medlem i skolans ledningsgrupp

jenni.ollila@sverigefinskaskolan.com
Palokangas, Raili

Palokangas, Raili barnskötare

raili.palokangas@sverigefinskaskolan.com
Raatesalmi, Johanna

Raatesalmi, Johanna barnskötare

johanna.raatesalmi@sverigefinskaskolan.com

Raitanen, Sara barnskötare

sara.sippola@sverigefinskaskolan.com

Suhonen, Marianne barnskötare

marianne.suhonen@sverigefinskaskolan.com

 


Fritids personal

Gabriel, Dany elevresurs, fritidspersonal

dany.gabriel@sverigefinskaskolan.com

Juklen, Ermina fritidsledare, medlem i skolans ledningsgrupp

ermina.juklen@sverigefinskaskolan.com

Katainen, Tanita klf F-klass, fritidspersonal

tanita.katainen@sverigefinskaskolan.com

Niva, Clarisse elevresurs, fritidspersonal

clarisse.niva@sverigefinskaskolan.com

 


Övrigt personal

 

Haapanen, Tommi lokalvårdare, vaktmästare

tommi.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Pakkala, Arja ekonom

arja@glocalnet.net

Sundqvist, Christina skolsköterska

info@glomstapoolen.com

Tholander, Birgitta kurator

skolkurator@tholander.se

Styrelse

 

Tuula Hendriksson

exp@sverigefinskaskolan.com

Marja Palmberg

exp@sverigefinskaskolan.com
Raija Saikkonen

Raija Saikkonen

exp@sverigefinskaskolan.com

 

 

© 2015 Sverigefinska skolan i Botkyrka