Personal

Skolans ledning

Viinikka, Susanna Rektor

susanna.viinikka@sverigefinskaskolan.com

Husdahl, Christina Bitr. rektor

christina.husdahl@sverigefinskaskolan.com

Mati, Saandra Tf. Förskolechef

saandra.mati@sverigefinskaskolan.com

Skolans personal

Altinisik, Mathias svenska, SO, klf åk 7-9

mathias.altinisik@sverigefinskaskolan.com

Anttila, Sami klf f-klass

sami.anttila@sverigefinskaskolan.com

Björck, Stellan Idrott, eng

stellan.bjorck@sverigefinskaskolan.com

Holmström, Adrian musik

adrian.holmstrom@sverigefinskaskolan.com

Juntura, Pertti matematik, NO

pertti.juntura@sverigefinskaskolan.com

Ollila, Jenni klf åk 2

jenni.ollila@sverigefinskaskolan.com

Sundfeldt, Marjut klf åk 1

marjut.sundfeldt@sverigefinskaskolan.com

Sundh, Greta klf åk 4, spanska, SO

greta.sundh@sverigefinskaskolan.com

Säll, Karolina speciallärare

karolina.sall@sverigefinskaskolan.com

Waaranperä, Lars klf åk 5-6

lars.waaranpera@sverigefinskaskolan.com

Wiklund, Johanna klf åk 3

johanna.wiklund@sverigefinskaskolan.com

Förskolans personal

Fröjd, Cassandra barnskötare

cassandra.frojd@sverigefinskaskolan.com

Haapanen, Teresa barnskötare

teresa.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Keskinen-Dahlskog, Anniina barnskötare (föräldrarledig)

anniina.keskinen@sverigefinskaskolan.com

Kähkönen, Sanna Förskollärare

sanna.kahkonen@sverigefinskaskolan.com

Mati, Saandra Tf. förskolechef

saandra.yusuf@sverigefinskaskolan.com

Noponen, Ida barnskötare

ida.noponen@sverigefinskaskolan.com

Raitanen, Heidi barnskötare

heidi.raitanen@sverigefinskaskolan.com

Suhonen, Marianne barnskötare

marianne.suhonen@sverigefinskaskolan.com

Tuohino, Tiina förskollärare

tiina.tuohino@sverigefinskaskolan.com

Tuovinen, Armi barnskötare

armi.tuovinen@sverigefinskaskolan.com

Fritids personal

Espinal, Natalie fritidsledare

natalie.espinal@sverigefinskaskolan.com

Juklen, Ermina fritidsledare, medlem i skolans ledningsgrupp

ermina.juklen@sverigefinskaskolan.com

Markkanen, Markus fritidspersonal

markus.markkanen@sverigefinskaskolan.com

Niva, Clarisse elevresurs, fritidspersonal (föräldraledig)

clarisse.niva@sverigefinskaskolan.com

Ohtamaa, Lasse fritidspersonal

lasse.ohtamaa@sverigefinskaskolan.com

Wallenius, Johanna barnskötare

johanna.wallenius@sverigefinskaskolan.com

Övrigt personal

Haapanen, Tommi lokalvårdare, vaktmästare

tommi.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Pakkala, Arja ekonom

arja@glocalnet.net

Raatesalmi, Aira kökspersonal

Sundqvist, Christina skolsköterska

info@glomstapoolen.com

Vesterlund, Josefin kurator

josefin.vesterlund@sverigefinskaskolan.com

Styrelse

Susanna Viinikka

exp@sverigefinskaskolan.com

Christina Husdahl

exp@sverigefinskaskolan.com

Johanna Wiklund

exp@sverigefinskaskolan.com

© 2015 Sverigefinska skolan i Botkyrka