Personal

Skolans ledning

Susanna Viinikka Rektor

susanna.viinikka@sverigefinskaskolan.com

Husdahl, Christina Bitr. rektor

christina.husdahl@sverigefinskaskolan.com

Mati, Saandra Tf. Förskolechef

saandra.mati@sverigefinskaskolan.com

 Skolans personal

Altinisik, Mathias svenska, SO, klf åk 7

mathias.altinisik@sverigefinskaskolan.com

Anttila, Sami klf f-klass

sami.anttila@sverigefinskaskolan.com

Björck, Stellan Idrott, eng, klf åk 8-9

stellan.bjorck@sverigefinskaskolan.com

Husdahl, Christina svenska

christina.husdahl@sverigefinskaskolan.com

Mäki, Riikka klf åk 3, finska

riikka.maki@sverigefinskaskolan.com

Ollila, Jenni förskollärare, ped.ansvarig, klf åk 3

jenni.ollila@sverigefinskaskolan.com

Pehmüller,Jari träslöjd

jari.pehmuller@botkyrka.se

Sievänen, Katja Matematik, NO, klf åk 5

katja.sievanen@sverigefinskaskolan.com

Sundfeldt, Marjut klf åk 4

marjut.sundfeldt@sverigefinskaskolan.com

Sundh, Greta spanska

greta.sundh@sverigefinskaskolan.com

Säll, Karolina speciallärare

karolina.sall@sverigefinskaskolan.com

Waaranperä, Lars klf åk 6-7

lars.waaranperä@sverigefinskaskolan.com

Wiklund, Johanna klf åk 2

johanna.wiklund@sverigefinskaskolan.com

Wrigstedt, Satu klf åk 1

satu.wrigstedt@sverigefinskaskolan.com

Förskolans personal

Fröjd, Cassandra barnskötare

Haapanen, Teresa barnskötare

teresa.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Keskinen-Dahlskog, Anniina barnskötare

anniina.keskinen@sverigefinskaskolan.com

Mati, Saandra Tf. förskolechef

saandra.yusuf@sverigefinskaskolan.com

Mäkivaara, Henriikka barnskötare

henriikka.makivaara@sverigefinskaskolan.com

Noponen, Ida barnskötare

ida.noponen@sverigefinskaskolan.com

Ollila, Jenni förskollärare, ped.ansvarig

jenni.ollila@sverigefinskaskolan.com

Palokangas, Raili barnskötare

raili.palokangas@sverigefinskaskolan.com

Raitanen, Heidi barnskötare

heidi.raitanen@sverigefinskaskolan.com

Raitanen, Sara barnskötare

sara.sippola@sverigefinskaskolan.com

Suhonen, Marianne barnskötare

marianne.suhonen@sverigefinskaskolan.com

Tuohino, Tiina förskollärare

tiina.tuohino@sverigefinskaskolan.com

”Wallenius, ”barnskötare”

”johanna.raatesalmi@sverigefinskaskolan.com”


Fritids personal

Juklen, Ermina fritidsledare, medlem i skolans ledningsgrupp

ermina.juklen@sverigefinskaskolan.com

Niva, Clarisse elevresurs, fritidspersonal

clarisse.niva@sverigefinskaskolan.com

Övrigt personal

Haapanen, Tommi lokalvårdare, vaktmästare

tommi.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Pakkala, Arja ekonom

arja@glocalnet.net

”Raatesalmi,

Sundqvist, Christina skolsköterska

info@glomstapoolen.com

Tholander, Birgitta kurator

skolkurator@tholander.se

Styrelse

Susanna Viinikka

exp@sverigefinskaskolan.com

Christina Husdahl

exp@sverigefinskaskolan.com

Johanna Wiklund

exp@sverigefinskaskolan.com

© 2015 Sverigefinska skolan i Botkyrka