Personal

Skolans ledning

Susanna Viinikka Rektor

susanna.viinikka@sverigefinskaskolan.com

Husdahl, Christina Bitr. rektor

christina.husdahl@sverigefinskaskolan.com

Mati, Saandra Tf. Förskolechef (föräldraledig)

saandra.yusuf@sverigefinskaskolan.com

 


 Skolans personal

Altinisik, Mathias svenska, SO, klf åk 7

mathias.altinisik@sverigefinskaskolan.com

Björck, Stellan Idrott, eng, klf åk 8-9

stellan.bjorck@sverigefinskaskolan.com

Eriksson, Veera klf åk 5-6

veera.eriksson@sverigefinskaskolan.com

Husdahl, Christina svenska

christina.husdahl@sverigefinskaskolan.com

Pehmüller,Jari träslöjd

jari.pehmuller@botkyrka.se

Rådberg, Kati klf åk 2

kati.radberg@sverigefinskaskolan.com

Sandström, Anna-Sofia Matematik, NO, hemkunskap, klf 6-7

anna-sofia.sandstrom@sverigefinskaskolan.com

Sievänen, Katja Matematik, NO, klf åk 4

katja.sievanen@sverigefinskaskolan.com

Sundfeldt, Marjut klf åk 3

marjut.sundfeldt@sverigefinskaskolan.com

Sundh, Greta spanska

greta.sundh@sverigefinskaskolan.com

Säll, Karolina speciallärare

karolina.sall@sverigefinskaskolan.com

Wiklund, Johanna klf åk 1

johanna.wiklund@sverigefinskaskolan.com

Wilkus, Maria musik, bild, finska, HKK, klf åk 7

maria.wilkus@sverigefinskaskolan.com

Wrigstedt, Satu klf f-klass

satu.wrigstedt@sverigefinskaskolan.com

Förskolans personal

Fröjd, Cassandra barnskötare

Haapanen, Teresa barnskötare

teresa.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Keskinen-Dahlskog, Anniina barnskötare (föräldraledig)

anniina.keskinen@sverigefinskaskolan.com

Mati, Saandra Tf. förskolechef (föräldraledig)

saandra.yusuf@sverigefinskaskolan.com

Mäkivaara, Henriikka barnskötare

henriikka.makivaara@sverigefinskaskolan.com

Noponen, Ida barnskötare

ida.noponen@sverigefinskaskolan.com

Ollila, Jenni förskollärare, ped.ansvarig, medlem i skolans ledningsgrupp

jenni.ollila@sverigefinskaskolan.com

Palokangas, Raili barnskötare

raili.palokangas@sverigefinskaskolan.com

Raitanen, Heidi barnskötare

heidi.raitanen@sverigefinskaskolan.com

Raitanen, Sara barnskötare (föräldraledig)

sara.sippola@sverigefinskaskolan.com

Suhonen, Marianne barnskötare

marianne.suhonen@sverigefinskaskolan.com

Tuohino, Tiina förskollärare

tiina.tuohino@sverigefinskaskolan.com

”Wallenius,Johanna” ”barnskötare”

”johanna.raatesalmi@sverigefinskaskolan.com”

 


Fritids personal

Juklen, Ermina fritidsledare, medlem i skolans ledningsgrupp

ermina.juklen@sverigefinskaskolan.com

Ranta-Eskola, Andreas elevresurs, fritidspersonal

andreas.ranta-eskola@sverigefinskaskolan.com

Meenakshi, Mona elevresurs, fritidspersonal

mona.meenakshi@sverigefinskaskolan.com

Niva, Clarisse elevresurs, fritidspersonal

clarisse.niva@sverigefinskaskolan.com

Övrigt personal

Haapanen, Tommi lokalvårdare, vaktmästare

tommi.haapanen@sverigefinskaskolan.com

Pakkala, Arja ekonom

arja@glocalnet.net

Sundqvist, Christina skolsköterska

info@glomstapoolen.com

Tholander, Birgitta kurator

skolkurator@tholander.se

Styrelse

Susanna Viinikka

exp@sverigefinskaskolan.com

Christina Husdahl

exp@sverigefinskaskolan.com

Johanna Wiklund

exp@sverigefinskaskolan.com

 

 

© 2015 Sverigefinska skolan i Botkyrka